Jeep Wave - Edmark Auto
Jedyny autoryzowany dealer i serwis w Polsce Centralnej
Autorzy treści: Zespół Edmark

Autorzy treści: Zespół Edmark

Jedyny autoryzowany dealer i serwis w Polsce Centralnej

Jeep to marka mająca wiernych fanów na całym świecie. Wśród właścicieli samochodów amerykańskiego producenta nie brakuje prawdziwych fanatyków utożsamiających się z rodziną Jeepa. Każda z takich osób doskonale wie, czym jest Jeep Wave. Jeżeli jednak dopiero niedawno stałeś się szczęśliwym posiadaczem jednego z modeli tej słynnej marki, powinieneś zapoznać się z historią „fali”. Dzięki temu będziesz wiedział, że to coś więcej, niż tylko machanie.

Słynne powitanie właścicieli Jeepów

Jeep Wave to rodzaj specjalnego powitania stosowanego przez właścicieli Jeepów. Gdy jeden z nich widzi na drodze drugiego, pozdrawia go uprzejmym gestem, unosząc do góry rękę. Gest ten jest symbolem przywiązania do marki oraz utożsamiania się z amerykańskim producentem samochodów. Pozdrowienie to najczęściej ruch ręką w kierunku kierowcy jadącego z naprzeciwka. Istnieje kilka odmian „fali” w zależności od sytuacji. Podczas jazdy w mieście jest to uniesienie palców od kierownicy i kiwnięcie głową. W czasie poruszania się po drogach nieutwardzonych w warunkach zimowych pozostaje samo kiwnięcie, natomiast w trakcie jazdy latem kierowcy machają do siebie przez otwartą boczną szybę lub dach.

Tradycja wzajemnego pozdrawiania się wśród właścicieli Jeepów przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Pozdrowienie inicjowane jest przez osobę kierującą pojazdem znajdującym się na niższej pozycji w hierarchii Jeepa. Hierarchia ta ustalana jest w oparciu o kilka kryteriów, do których należy m.in. model i wiek auta, jego stan techniczny i wizualny, a także wyposażenie oraz wszelkie modyfikacje podwozia i karoserii. Kierowcy o niższej randze inicjują „falę”, natomiast ci o wyższej ją zwracają. Jest to istotne z perspektywy wzajemnego szacunku oraz utrzymania obowiązującej hierarchii. Jeep jest w końcu marką nierozerwalnie związaną z amerykańską armią.

Wejście do rodziny Jeepa możliwe jest poprzez nabycie jednego z modeli aut tej marki. Wszystkie popularne modele w różnych wersjach wyposażenia dostępne są w salonie samochodów amerykańskich Edmark Auto, który jest najstarszym dealerem marki Jeep w Polsce.

Skąd wzięła się tradycja Jeep Wave?

Aby zrozumieć idee Jeep Wave, należy zapoznać się z jej historią. Istnieją trzy główne teorie wyjaśniające, skąd wzięła się tradycja wysyłania wzajemnych pozdrowień przez właścicieli Jeepów. Pierwsza z nich mówi o czasach II wojny światowej, gdy Jeepy były wykorzystywane jako pojazdy wojskowe na różnych frontach. W samochodach tych przewożono zapasy jedzenia i rannych żołnierzy. Przekazywano również ważne wiadomości pomiędzy oddziałami. W odróżnieniu modeli zaprzyjaźnionych od wrogich miało pomagać specjalne pozdrowienie, którego formę znali tylko sojusznicy danej jednostki.

Druga z teorii związana jest z czasami tuż po II wojnie światowej. Gdy żołnierze wrócili do domów, wielu z nich kupiło lub dostało na własność jeden z samochodów wykorzystywanych podczas wojny. Właściciele Jeepów mieli zacząć do siebie machać w celu pozdrowienia innych weteranów wojennych.

Trzecia teoria nie dotyczy już żołnierzy, a cywilów, którzy po wojnie zaczęli kupować Jeepy. Auta znane dotychczas jedynie z działań na polu bitwy zaczęły być wykorzystywane do celów rekreacyjnych. Idea wzajemnego pozdrawiania miała zostać stworzona, by miłośnicy marki mogli rozpoznawać się na drodze, a następnie spotykać w celu wymiany doświadczeń i rozmowy o ukochanych samochodach.

Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn
W temacie!

Powiązane wpisy

Awangardowa Środa 22 listopada 2023

Serdecznie zapraszamy na Awangardową Środę, wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców w niecodziennym klimacie burleski już 22.11.2023 w Klubie Nocnym OCZKI ul.Oczki 1A, Warszawa o godzinie 18.00 do

Laureat Firm Rodzinnych Forbes 2023

💪 Z wielką dumą informujemy, iż nasza firma została Laureatem rankingu Najcenniejszych Firm Rodzinnych Forbes 2023 🏆   VI edycja rankingu przygotowanego przez redakcję magazynu

Dynie w stylu Dodge

Było już u nas wycinane w dyniach Jeep-owych grilli, małych Wrangler-ków, Willys-ów czy gwiazd Amerykańskiej armii. W tym roku marka Dodge przygotowała dla fanów emocji