Edmark Auto

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo

Poznaj Charakterystykę Jeepów 4x4 z certyfikatem Trail Rated

Sharing is caring!

Trail Rated to opracowana przez Nevada Automotive Test Center oraz Jeep Engineering metodologia, która obiektywnie mierzy możliwości terenowe samochodów marki Jeep. Auta, które najlepiej radzą sobie w terenie otrzymują Certyfikat Trail Rated, potwierdzający ich sprawność. Co wyróżnia Jeepy 4×4 z certyfikatem Trail Rated? O tym w poniższym wpisie. Zapraszamy.

jeep4Czym jest certyfikat Trail Rated?

Certfikat Trail Rated jest przyznawany od 2003 roku. Otrzymują go te wersje, które pomyślnie przejdą testy w pięciu kategoriach:

    Trakcja – Testy przyczepności oceniają zachowanie samochodu na śniegu, piasku i błocie oraz na stromych podjazdach. Auta wyposażone są w układy napędu na cztery koła pozwalające na przykład na wjazd na strome wzniesienia, gdzie większość pojazdów musi korzystać  z liny i asysty.

Głębokość brodzenia – samochody z certyfikatem Trail Rated wyposażone są w dodatkowe uszczelnienie nadwozia i układów elektrycznych oraz mają wysoko umieszczony wlot powietrza, dzięki czemu mogą bezpiecznie przeprawiać się przez potoki;jeep5

    Zwrotność – od samochodów terenowych wymaga się dużej zwrotności. Jeepy z certyfikatem muszą dobrze radzić sobie w ciasnych zakrętach i właściwie reagować w sytuacjach awaryjnych. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu układowi kierowniczemu oraz zoptymalizowanemu rozstawowi osi;
Artykulacja zawieszenia – oznacza utrzymanie możliwości poruszania się pojazdu w sytuacji, w której jedno lub dwa koła są uniesione, a system 4×4 przekazuje moment obrotowy na koła mające styczność z podłożem.;
Prześwit –jeep3 auta Jeepa testowane są pod kątem możliwości pokonywania przeszkód terenowych. Mają odpowiednio duży prześwit, kąt natarcia i kąt zejścia, aby radzić sobie w nierównym terenie.

Testy wykonywane są w naturalnych, kontrolowanych warunkach terenowych. Samochody są również poddawane symulacjom komputerowym. Wszystko to zapewnia spójny, obiektywny  i wiarygodny pomiar sprawności danego pojazdu i jest podstawą do przyznania certyfikatu.

Jakie cechy mają Jeepy 4×4 z certyfikatem Trail Rated?jeep2

Jeepy z certyfikatem Trail Rated mają w zależności od modelu standardowy system napędu 4×4 Jeep Active Drive Low z przełożeniem pełzającym, Active Drive II Lock z reduktorem i blokadą tylnej osi lub Quadra Drive II. Mają również zwiększony prześwit, osłonę podwozia oraz opony przystosowane do jazdy zarówno drogowej, jak i terenowej. Na uwagę zasługują również  większe niż standardowe kąty natarcia, zejścia, rampowy oraz system Hill-Descent Control. Samochody z certyfikacją Trail Rated mają najwyższą w danej klasie głębokość brodzenia.

Które modele Jeepa mają certyfikat Trail Rated?

Odpowiedź jestjeep1 oczywista: wszystkie! Każdy z modeli marki Jeep, a więc  Jeep Renegade, Jeep Compass, Jeep Cherokee i Grand Cherokee, modele mają specjalne wersje Trailhawk, które uzyskały certyfikat Trail Rated. Oprócz nich oczywiście wszystkie wersje Jeepa Wranglera. Zgodnie z tą metodologią zostały opracowane także modele z napędem hybrydowym typu plug-in – Renegade i Compass 4xe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o autach Jeep z certyfikatem Trail Rated, skontaktuj się z firmą Edmark Auto – autoryzowanym dealerem samochodów amerykańskich marki Jeep, Dodge i Ram. Nasi przedstawiciele chętnie odpowiedzą na pytania. Zachęcamy również do umówienia się na jazdę próbną. Mieścimy się w Warszawie przy ul. Grochowskiej 168A.