Brian Chuchua – legendarny kierowca Jeepa - Edmark Auto
Jedyny autoryzowany dealer i serwis w Polsce Centralnej
Autorzy treści: Zespół Edmark

Autorzy treści: Zespół Edmark

Jedyny autoryzowany dealer i serwis w Polsce Centralnej

Brian Chuchua – legendarny kierowca Jeepa

Brian Chuchua to jedna z legend wyścigów terenowych. Urodzony 29 kwietnia 1937 roku w Bell w Kalifornii kierowca, organizator i promotor motorsportu przyczynił się bardzo do rozwoju wyścigów offroad. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetce Briana Chuchua.

Brian Chuchua jako kierowca

Brian Chuchua ukończył rozpoczął karierę wyścigową w połowie lat 50 XX wieku. Jego pierwszym sukcesem było zwycięstwo w wyścigu Borneo Springs. W roku 1954 brał również udział w Rubicon Jeep Jamboree. Jako członek klubu Jeepów Chuckwalla ścigał się swoim Jeepem w całej Południowej Kalifornii. Do największych sukcesów Briana z lat pięćdziesiątych z pewnością można zaliczyć wjazd Jeepem na Devil’s Slide w Pismo Beach. W kolejnych latach Brian Chuchua i jego Jeep przemierzali całe Stany Zjednoczone. Warta odnotowania jest wyprawa z 1960 roku z La Habra w Kalifornii, przez Meksyk i Amerykę Środkową, aż do Kanału Panamskiego. Ścigał się również swoim Jeepem CJ-6 przez kontynent afrykański. Jeep okazał się terenówką, którą można pokonywać nawet bardzo długie dystanse. Brian Chuchua pobijał kolejne rekordy podczas słynnych wyścigów Drag Racing oraz startował w licznych rajdach terenowych na całym świecie. Brał udział m.in. w rajdach Londyn – Meksyk oraz Londyn – Sydney, zajmując 2 miejsce w swojej klasie i 5 w klasyfikacji ogólnej. Doceniając osiągnięcia Briana Chuchua, organizacja National Hot Rod Association (NHRA) poprosiła go, by został kapitanem drużyny United States Drag Tream podczas zawodów w Anglii w 1965 roku. W czasie swojej kariery Brian ścigał się Jeepem wyposażonym w silnik V8. Brian Chuchua zakończył karierę zawodniczą w 1982 roku wyścigiem Baja.

Brian Chuchua jako sprzedawca samochodów i części

Brian, który podczas wypraw terenowych dokładnie poznał i zrozumiał mechanikę Jeepa, otworzył w 1963 roku salon aut tej marki, co okazało się wielkim sukcesem. To między innymi dzięki zaangażowaniu Briana i jego doskonałej znajomości części zamiennych powstało Stowarzyszenia Producentów Sprzętu Specjalistycznego SEMA.

Brian Chuchua jako działacz i promotor motorsportu

W latach sześćdziesiątych Brian Chuchua zaangażował się w organizację i sponsoring wyścigów terenowych, takich jak np. Grand Prix Riverside. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem uczestników wydarzenie zapoczątkowane w 1965 roku, które odbyło się częściowo w suchym korycie rzeki w pobliżu Riverside w Kalifornii było organizowane corocznie, aż do 1972 roku i wykreowało wiele gwiazd offroadu. Chuchua był także sponsorem kilku zespołów startujących w wyścigach Baja zaliczanych do najbardziej prestiżowych wyścigów terenowych na świecie. Brian Chuchua, choć w 1994 roku sprzedał swoją serię Jeepów, nadal kolekcjonuje klasyczne modele Jeepa. Od 2003 roku jest właścicielem ośrodka Pousada Chuchua w Brazylii. Jest także licencjonowanym pilotem śmigłowca.

Jeśli zaciekawiła Cię historia Briana Chuchua i jego Jeepa, koniecznie odwiedź salon samochodów amerykańskich Edmark Auto – autoryzowanego dealera marki Jeep. Wybierz jeden z oferowanych przez nas samochodów i stań się częścią legendy Jeepa. Znajdziesz nas w Warszawie, przy ul. Grochowskiej 168A.

Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn
W temacie!

Powiązane wpisy

Awangardowa Środa 22 listopada 2023

Serdecznie zapraszamy na Awangardową Środę, wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców w niecodziennym klimacie burleski już 22.11.2023 w Klubie Nocnym OCZKI ul.Oczki 1A, Warszawa o godzinie 18.00 do

Laureat Firm Rodzinnych Forbes 2023

💪 Z wielką dumą informujemy, iż nasza firma została Laureatem rankingu Najcenniejszych Firm Rodzinnych Forbes 2023 🏆   VI edycja rankingu przygotowanego przez redakcję magazynu

Dynie w stylu Dodge

Było już u nas wycinane w dyniach Jeep-owych grilli, małych Wrangler-ków, Willys-ów czy gwiazd Amerykańskiej armii. W tym roku marka Dodge przygotowała dla fanów emocji