6 powodów, dla których warto wymienić klocki i tarcze hamulcowe - Edmark Auto
Jedyny autoryzowany dealer i serwis w Polsce Centralnej
Autorzy treści: Zespół Edmark

Autorzy treści: Zespół Edmark

Jedyny autoryzowany dealer i serwis w Polsce Centralnej

6 powodów, dla których warto wymienić klocki i tarcze hamulcowe

Klocki i tarcze hamulcowe to elementy układu hamulcowego, których głównym zadaniem jest hamowanie pojazdu. W dużej mierze odpowiadają one za bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów, dlatego tak ważne jest, aby były sprawne. Niestety w wyniku stałej eksploatacji elementy te ulegają zużyciu, przez co muszą być regularnie wymieniane. W dzisiejszym artykule przedstawimy 6 powodów, dla których warto wymienić klocki i tarcze hamulcowe. Zachęcamy do lektury.

Chcesz wyeliminować hałas i wibracje podczas hamowania? Jak najszybciej odwiedź punkt serwisowy

Większość kierowców decyduje się na wymianę klocków i tarcz hamulcowych w momencie zauważenia nienaturalnego hałasu i wibracji dochodzących z okolicy kół podczas hamowania. Jest to najpoważniejszy objaw świadczący o konieczności wymiany tych elementów na nowe. Zużyte klocki i tarcze nie spełniają swojej podstawowej funkcji. Jazda z niesprawnymi elementami układu hamulcowego jest niebezpieczna i skrajnie nieodpowiedzialna. Jeśli chcesz wyeliminować hałas i wibracje pojawiające się w czasie hamowania oraz zależy Ci na jeździe bezpiecznym pojazdem, jak najszybciej umów się na wizytę w warszawskim serwisie samochodów amerykańskich Edmark Auto, którego pracownicy zajmą się wymianą zużytych klocków i tarcz w Twoim aucie.

Usłyszałeś niepokojące piski w trakcie hamowania? Rozwiązaniem jest wymiana klocków i tarcz

Oznakami zużycia klocków i tarcz hamulcowych są nie tylko hałas i wibracje w trakcie hamowania. Innym niepokojącym objawem, który powinien skłonić Cię do wizyty w serwisie, są piski dochodzące z okolic kół pojazdu. Jeżeli w momencie naciśnięcia pedału hamulca samochód wydaje z siebie niepokojące dźwięki, to znak, że dzieje się z nim coś poważnego. Najprawdopodobniej piski te pojawiają się podczas nakładania się na siebie różnych elementów układu hamulcowego znajdujących się w bezpośredniej okolicy koła. Mowa tu nie tylko o klockach i tarczach, ale także piastach, zwrotnicach czy kolumnach zawieszenia. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest odwiedzenie serwisu i konsultacja ze specjalistą.

Zależy Ci na skróceniu drogi hamowania? Wymień klocki i tarcze

Na wymianę klocków i tarcz hamulcowych nie trzeba decydować się dopiero w momencie zauważenia istotnych oznak zużycia. Kierowcy ceniący sobie bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach na pewno docenią fakt, iż wcześniejsza wymiana klocków wpływa znacząco na skrócenie drogi hamowania. Wizytą w warsztacie szczególnie mocno powinni zainteresować się użytkownicy samochodów sportowych, intensywnie je eksploatujący. Bo choć auta z salonu wyposażone w nowe układy hamulcowe osiągają bardzo dobre wyniki w testach dotyczących sprawnego zatrzymywania się w sytuacjach tego wymagających, to z biegiem czasu elementy te zużywają się, co ma oczywisty wpływ na długość drogi hamowania.

Tuningowałeś swój pojazd i wymieniałeś w nim felgi? Pomyśl o wymianie klocków i tarcz

Klocki i tarcze hamulcowe to element ściśle związany z konkretnym rodzajem felg wykorzystywanych w aucie. Jeżeli jesteś fanem tuningu i w użytkowanym przez siebie aucie wymieniłeś fabryczne felgi na modele bardziej sportowe lub terenowe, powinieneś pomyśleć również o zmianie klocków i tarcz. Montaż niestandardowych felg ma zwykle negatywny wpływ na odprowadzanie ciepła, co w konsekwencji może doprowadzić do regularnego przegrzewania się elementów układu hamulcowego. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie własnym i przewożonych pasażerów, wizyta w serwisie powinna być dla Ciebie priorytetem.

Długo nie jeździłeś swoim autem? Wymiana klocków i tarcz może być konieczna

W momencie, gdy pojazd długo stoi bez ruchu i jest nieużywany przez właściciela, zamontowane w nim tarcze zaczyna atakować rdza. To bardzo niebezpieczne zjawisko, wymagające natychmiastowej reakcji ze strony kierowcy. Jeżeli nie zajmiesz się tym odpowiednio wcześnie, elementy te zostaną zniszczone i będziesz musiał wymienić je na nowe. W tym przypadku nie wystarczy jednak wymiana samych tarcz. Razem z nimi wymienione będą musiały zostać również klocki. To jedyny sposób na przywrócenie pełnej sprawności układowi hamulcowemu.

Podczas okresowego przeglądu fachowiec zauważył nieprawidłowości w działaniu elementów układu hamulcowego? Nie podważaj jego kompetencji i wymień klocki oraz tarcze

Wykonywanie okresowych przeglądów to obowiązek każdego kierowcy. W czasie wizyty na stacji diagnostycznej weryfikowana jest sprawność poszczególnych układów obecnych w pojeździe w celu dopuszczenia go do poruszania się po drogach. Jeśli w trakcie badania osoba odpowiedzialna za jego przeprowadzenie uzna, że poszczególne elementy układu hamulcowego wymagają szybszej wymiany, nie należy tego bagatelizować i odkładać na później. Mimo iż standardowo przyjęło się, że klocki i tarcze powinno się wymieniać po przejechaniu około 25 tysięcy kilometrów, to w niektórych sytuacjach trzeba to robić szybciej. Stan tych elementów nie zależy wyłącznie od ich grubości. Warto o tym pamiętać podczas kolejnej wizyty w punkcie serwisowym.

Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn
W temacie!

Powiązane wpisy

Awangardowa Środa 22 listopada 2023

Serdecznie zapraszamy na Awangardową Środę, wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców w niecodziennym klimacie burleski już 22.11.2023 w Klubie Nocnym OCZKI ul.Oczki 1A, Warszawa o godzinie 18.00 do

Laureat Firm Rodzinnych Forbes 2023

💪 Z wielką dumą informujemy, iż nasza firma została Laureatem rankingu Najcenniejszych Firm Rodzinnych Forbes 2023 🏆   VI edycja rankingu przygotowanego przez redakcję magazynu

Dynie w stylu Dodge

Było już u nas wycinane w dyniach Jeep-owych grilli, małych Wrangler-ków, Willys-ów czy gwiazd Amerykańskiej armii. W tym roku marka Dodge przygotowała dla fanów emocji