Richard Petty – legenda wyścigów NASCAR i jego przepiękny Dodge Charger |

Richard Petty to jeden z najbardziej utytułowanych kierowców NASCAR – niezwykle popularnej w USA serii wyścigowej. Richard Petty był siedmiokrotnym mistrzem NASCAR Winston Cup Series. Również siedem razy wygrał prestiżowy wyścig Daytona 500. Poznaj bliżej sylwetkę tego legendarnego kierowcy oraz jego najsłynniejsze auto – przepięknego Dodge’a Chargera z numerem 43.

Kim jest Richard Petty?

Richard Petty urodził się 2 lipca 1937 roku w Level Cross w Karolinie Północnej. Jego ojciec – Lee Petty był kierowcą i trzykrotnym mistrzem serii NASCAR, dlatego tylko kwestią czasu było, kiedy rajd nascar Richard weźmie udział w wyścigach. Zadebiutował w 1958 roku, w wieku 21 lat, a rok później odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w wyścigu NASCAR. W ciągu swojej kariery ustanowił wiele rekordów, które do dziś nie zostały pobite – w 1184 wyścigach w ciągu 35 lat odniósł 200 zwycięstw, 712 razy kończył wyścig w pierwszej dziesiątce, 127 razy zdobył Pole Position. Richard Petty zakończył karierę wyścigową w 1992 roku. Jego ostatnim wyścigiem był kończący sezon Hooters 500 w Atlancie.

Richard Petty i Dodge Charger

Richard Petty usiadł za kierownicą Dodge’a Chargera w 1973 roku. W pierwszym roku startów nie udało się zdobyć mistrzostwa, jednak już rok i dwa lata później świętował sukces. Dodge Charger z 1974 roku był uważany za najlepszy samochód wyścigowy swoich czasów. Wyróżniał się charakterystycznym wyglądem, niebiesko-czerwonym malowaniem, ale też osiągami. Pod maską znalazł się potężny silnik HEMI z manualną czterobiegową skrzynią biegów. Zgodnie z regulaminem serii NASCAR, maksymalny wiek samochodu mógł wynosić 4 lata, dlatego rok 1978 był ostatnim sezonem startów Dodge’a Chargera z 1974 r. Richard Petty wygrał w tym sezonie aż 31 z 37 wyścigów.

Jeśli chcesz poczuć dreszcz sportowych emocji, odwiedź salon samochodów amerykańskich Edmark Auto w Warszawie, przy ul. Grochowskiej 168A. Odwiedź nas i umów się na jazdę próbną, np. jednym z najnowszych modeli marki Dodge – Durango lub Challenger.