Hybrydowe silniki w F1. Czy to samo czeka NASCAR i inne wyścigi? |

Od kilku lat w Formule 1 wykorzystywane są silniki hybrydowe spalinowo-elektryczne. Czy to samo czeka amerykańską serię wyścigową NASCAR? Na to pytanie odpowiadamy w artykule na naszym blogu. Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Jak wykorzystywane są technologie hybrydowe w wyścigach?

Silniki hybrydowe już od kilku lat wykorzystywane są w wyścigach Formuły 1. W autach F1 obecny jest system odzyskiwania energii elektrycznej KERS, który pobiera energię z hamowania i ładuje ją do akumulatorów, a następnie zwraca do auta w postaci dodatkowej mocy, kiedy jest taka potrzeba. Dzięki wprowadzeniu KERS producenci mogli ograniczyć pojemność silników, zmniejszyć hałas i emisję spalin. Wiele wskazuje na to, że również inne serie wyścigowe wcześniej czy później wprowadzą podobne rozwiązania.

Hybrydy w serii NASCAR

Choć Amerykanie zakochani są w generujących kilkaset koni mechanicznych dużych silnikach spalinowych V8, świat podąża w kierunku elektromobilności i właśnie dlatego organizatorzy najważniejszych amerykańskich serii wyścigowych Indy Car oraz NASCAR bardzo poważnie rozważają przejście na hybrydy i to już w ciągu kilku najbliższych lat. Świadczą o tym choćby słowa wiceprezesa NASCAR ds. innowacji i rozwoju wyścigów, Johna Probsta, a także samych kierowców np. Brada Keselowskiego. Według ekspertów to właśnie hybrydy są przyszłością NASCAR, a jak najszybsze ich wprowadzenie jest kluczem do sukcesu tej serii wyścigowej.

Jakie korzyści mogą przynieść silniki hybrydowe w wyścigach?

Wyścigi samochodowe od samego początku istnienia kreują rozwiązania, które później, w większym lub mniejszym stopniu trafiają do produkcji seryjnej. Wprowadzenie technologii hybrydowych w serii NASCAR napędzi ich rozwój także w autach drogowych. Jest to więc tylko kwestia czasu, kiedy słynne jednostki V8 zostaną zastąpione innymi rozwiązaniami,  wykorzystującymi technologie hybrydowe.

Jazda samochodem elektrycznym jest obecnie modna, a producenci, którzy produkują samochody elektryczne i hybrydowe, uznawani są za producentów, troszczących się o środowisko naturalne. Firmy wystawiające swoje auta w wyścigach chcą być kojarzone z sukcesem. A w obecnych czasach za jeden z warunków sukcesu uznawana jest niska emisja spalin. Potencjalny klient, widząc ścigające się i odnoszące sukcesy w serii NASCAR auto o napędzie hybrydowym, będzie chciał zakupić zbliżony pojazd.

W salonie samochodów amerykańskich Edmark Auto znajdziesz szeroki wybór aut najpopularniejszych amerykańskich marek, takich jak Jeep, RAM czy Dodge, także w wersjach z silnikiem hybrydowym. Odwiedź nasz salon przy ul. Grochowskiej 168A i umów się na jazdę próbną wybranym przez siebie autem.