Co to jest Selec-Terrain? |

Selec-Terrain to system kontroli trakcji, który możemy znaleźć w modelu Grand Cherokee. Ponieważ nie każdy użytkownik Jeepa zna tajniki jazdy w terenie, producent przygotował rozwiązanie, dzięki któremu jazda po bezdrożach stanie się łatwiejsza. System zarządzania trakcją Selec-Terrain zapewnia możliwie najlepszą przyczepność pojazdu do podłoża bez względu na warunki panujące aktualnie na drodze.

Jakie są najważniejsze funkcje systemu Selec-Terrain i jak się go obsługuje? Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Selec-Terrain

Najważniejsze funkcje Selec-Terrain

Jeep Cherokee select tarrain

 

System Selec-Terrain dba o to, aby samochód jak najsprawniej poruszał się w terenie zachowując optymalną trakcję niezależnie od podłoża. Do dyspozycji użytkownika pojazdu oddano pięć programów umożliwiających komfortową jazdę w niemal każdych warunkach – po śniegu, kamieniach, piasku, błocie itp. Oto one:

  • Auto – tryb o domyślnym zastosowaniu, zapewniający automatyczną adaptację do jazdy szosowej lub terenowej. W trybie Auto 45% sił napędowych skierowanych jest na przednie koła.
  • Mud (błoto) – program przygotowany do zapewnienia właściwej trakcji podczas jazdy po śliskiej błotnistej nawierzchni. Mud wyróżnia m.in. płynna i wolniejsza reakcja silnika w przypadku dodawania gazu. W ten sposób można uniknąć nadmiernego poślizgu kół.
  • Snow (śnieg) – program optymalnie dostosowuje trakcję do jazdy w warunkach zimowych zapewniając maksymalną płynność ruchu pojazdu przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka poślizgu;
  • Sand (piasek) – program umożliwiający sprawniejsze poruszanie się po piaszczystym podłożu. Zapewnia odpowiednie ustawienie systemów Traction Control i Quadra-Lift pod kątem czułości na poślizg kół. Automatyczna skrzynia biegów utrzymuje niskie przełożenia i średni lub wysoki zakres obrotów silnika;
  • Rock (skały, kamienie) – ustawienie zwiększające wysokość zawieszenia Quadra-Lift (w pojazdach z tym wyposażeniem) do maksymalnie 280 mm. Tryb Rock zmienia także reakcję przepustnicy na  płynniejszą i wolniejszą, co pomaga korzystać z najniższych przełożeń w układzie napędowym. Tryb Rock występuje w najbardziej uterenowionych wersjach modeli Jeep –
  • Trailhawk (Renegade, Compass, Cherokee, Grand Cherokee) oraz Rubicon w modelu Jeep Wrangler. Jeep Grand Cherokee select tarrain

System kontroli trakcji Selec-Terrain jest w stanie kontrolować i dostosowywać 12 funkcji systemowych, obejmujących m.in. sterowanie silnikiem i układem hamulcowym, modułem sterującym układem przeniesienia napędu, systemami kontroli wjazdu, systemem elektronicznej stabilizacji toru jazdy (ESC) itp. Dzięki temu jest on uważany za jeden z najlepszych systemów terenowych montowanych we współczesnych SUV-ach.

 

Jak korzystać z systemu Selec-Terrain?

compass capability select terrain
Korzystanie z systemu kontroli trakcji Selec-Terrain jest bardzo proste. Za sprawą pokrętła możemy wybrać jeden z nich i wykorzystać potencjał, jaki dane nam w terenie Jeep Grand Cherokee.

Odwiedź salon Edmark Auto w Warszawie przy grochowskiej 168 A, a dowiesz się więcej o najnowszej ofercie Jeepa, a także innych amerykańskich producentów, jak Dodge czy RAM.