Moc technologii w nowym, bardziej europejskim Jeepie Compassie

Trudno wyobrazić sobie bardziej amerykańską markę samochodów niż Jeep. Tymczasem nowy Jeep Compass to samochód znacznie bardziej europejski niż dotychczas. Do tej pory produkowany był wyłącznie poza Europą, co znacznie ograniczało jego popularność wśród klientów ze Starego Kontynentu.

Teraz sytuacja uległa zmianie. Produkcję Jeepa Compassa rozpoczęła fabryka w Melfi na południu Włoch, w której powstają takie modele, jak Jeep Renegade czy Fiat 500X, a dawniej Fiat Punto. Wpłynęło to na znaczne skrócenie czasu dostawy z fabryki, który wynosi obecnie około trzy tygodnie, oraz możliwość dostosowania samochodu do oczekiwań europejskich klientów i europejskich dróg.

Nowe wcielenie Compassa oferuje jeszcze lepsze wyposażenie w zakresie technologii, łączności ze światem oraz osiągów. Po pierwsze – nowe silniki. Włoski Jeep Compass napędzany jest przez 1,3-litrowy silnik benzynowy o mocy 130 KM z sześciobiegową skrzynią manualną lub napęd o mocy 150 KM z sześciobiegową skrzynią automatyczną. Niezależnie od wersji gwarantuje on płynną i komfortową jazdę. Na klientów preferujących napędy diesla czeka z kolei odświeżona wersja silnika MultiJet o pojemności 1,6 litra i mocy 120 KM z selektywną redukcją katalityczną SCR. W późniejszym terminie do gamy dołączy hybryda plug-in w dwóch wersjach – 190 i 240 KM.

Zaawansowaną łączność ze światem zapewniają nowe usługi Uconnect Services, które pojawiły się wcześniej w Jeepie Renegade 2020. Obejmują one szereg funkcjonalności dostępnych za pomocą aplikacji mobilnej My Uconnect, smartwatcha, strony internetowej oraz przycisków na konsoli górnej i ekranu radia. Kierowca może dowiedzieć się, ile paliwa pozostało w baku, sprawdzić lokalizację samochodu oraz monitorować szereg parametrów. Nowe usługi Uconnect są dostępne w standardzie, w zestawieniu z 7-calowymi i 8,4-calowymi systemami informacyjno-rozrywkowymi, w wersjach Limited, S oraz Trailhawk.

Ponadto nowy Jeep Compass jest bezpieczniejszy dla kierowcy i pasażerów. Wyposażony jest w szereg aktywnych i pasywnych funkcji z zakresu aktywnego i biernego bezpieczeństwa. To między innymi system ostrzegania przed najechaniem na poprzedzający pojazd oraz system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, które dostępne są w standardzie w całej gamie. Ponadto samochód jest wyposażony w elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy z systemem przeciwdziałającym przewróceniu się pojazdu oraz poduszki powietrzne przednie, boczne i kurtynowe. Dostępne są również: system monitorowania martwych pól widzenia, system wykrywania obiektów na drodze, tempomat adaptacyjny, kamera cofania ParkView oraz całkowicie automatyczny system wspomagania parkowania równoległego i prostopadłego.

Nowy Jeep Compass dostępny jest w naszym salonie od października. Klienci mogą wybierać spośród czterech poziomów wyposażenia: Longitude, Night Eagle, Limited oraz S. Wszystkie wersje mogą być wyposażone w silnik benzynowy lub wysokoprężny.